Vinnare

vinnare_rubrik

Här hittar ni the best of the best. Crème de la crème. NOOMARATONS finest.
Det vill säga: Vinnarna genom tiderna
.

2016_vinnarsidan

Tema: Nu eller aldrig
Platser: Vid en parkbänk, vid en anslagstavla, i ett förråd
Föremål: Ryggsäck, Klister, Cykel


Vinnare 2016
Lag: World Film Colab: Saeed Amini, Hasebullah Fateh, Abdelkarim Moussa och Séamus Deivert.
Filmtitel: Nu eller aldrig!
Tävlar för Gotland


Juryns hederspristagare 2016
Lag: Efterklapparna: Matilda Wikingson, Fredrik Andersson, Olle Ekman och Jakob Edvinsson
Filmtitel: Att laga något trasigt
Tävlar för Värmland


Juryns Hederspristagare 2016
Lag: Team Twilight: Meja Nilsson, Agnes Johansson
Filmtitel: Jakten på Pikachu
Tävlar för Halland


Publikpriset 2016
Lag: Lars Lind & The Illusionists, Lars Lind, Erik Lind, Sara Lind, Josefin Berg
Filmtitel: Det hittade du ju på själv – En Rollspelshistoria
Tävlar för Jämtland-Härjedalen

2015_VINNARSIDAN
Tema: Happy End
Platser: Tvättstuga, huvudentré, äng
Föremål: Kompass, snöre, nagellack


Vinnare 2015
Lag: Kumlas Fallen Royals
Filmtitel: Många bäckar små
Tävlar för Örebro län


Juryns hederspris 2015
Lag: The Goonies
Filmtitel: Burn in hell
Tävlar för Skåne


Juryns hederspris 2015
Lag: Crazy pink town
Filmtitel: Ledig
Tävlar för Jönköping


Publikpris 2015
Lag: EDE Film
Filmtitel: En man som heter Stefan
Tävlar förDalarna


Publikpris 2015
Lag: Zorba Movies
Filmtitel: Mitt liv
Tävlar för Västmanland

2014_VINNARSIDAN
Tema: Sanning och konsekvens
Platser: En klubblokal, Under ett träd, I en hiss
Föremål: Kontakt, Karta, Läppstift


Vinnare 2014
Lag: Tossarna: Isabella Karlström, Jacqueline Andren, Olivia Rodriguez Tejle
Filmtitel: Klubbklubb
Tävlar för Värmland


Publikens pris 2014
Lag: Sally & Walter: Sally Tischkewitz, Walter Tischkewitz
Filmtitel: Bobo Lobos förbannelse
Tävlar för Västmanland


Juryns hederspris 2014
Lag: Dromb productions: Anna Linnea Persson, Hannes Niemi, Tobias Persson
Filmtitel: I dina fotspår
Tävlar för Sörmland


Juryns hederspris 2014
Lag: Bunke: Ellinor Petersson Hallmén, Jim Nyman
Filmtitel: Sanning eller konsekvens
Tävlar för Uppland

2013_VINNARSIDAN
Tema: Kravmärkt
Platser: Under en lyktstolpe, i en kö, i en koja
Föremål: App, armband, musikinstrument


Vinnare 2013
Lag: Örebro TV, Sora Inyai, Alessandro Zavattero, Anders Larsson
Filmtitel: Kravmärkt – för en omtänksammare värld
Tävlar för Örebro


Publikens pris 2013
Lag: Team Vågbratt: Tim Vågbratt, Kim Johansson och Jakob Joelsson
Titel: Vi, på riktigt
Tävlar för Uppland


Juryns hederspris 2013
Lag: Kapten Buse, Anders Flodihn, Patrik Johansson
Titel: Utan titel
Tävlar för Skåne


Juryns hederspris 2013
Lag: GET, Mårten Gisby, Caroline Eriksson, Julia Thelin
Titel: Märkt
Tävlar för Skåne

2012_VINNARSIDAN
Tema: Frestelser
Platser: Dike, I centrum, på en säng
Föremål: En gammal trasa, slickepott, Flaskpost


Vinnare OCH publikens pristagare 2012
Lag: Molkom empirical pictures, Magnus Karlsson, Douglas Enhager, Hanna Pauser och Tobias Liljeros
Filmtitel: Seriöst
Tävlar för Värmland


Juryns Hederspris 2012

Lag: Team Drazen: Drazen Kuljanin
Filmtitel: 2038
Tävlar för Skåne


Juryns Hederspris 2012
Lag: Pat a Mat: Markus Hanson och Patrik Hanson
Filmtitel: Årets Köksredskap
Tävlar för Värmland

2011_VINNARSIDAN
Tema: Signalfel
Platser: Gömställe, på en pakethållare, en kiosk
Föremål: Anslagstavla, bakelse, tangenter


Vinnare 2011
Lag: Lina Steén och Victor Bisgaard
Filmtitel: Kurragömma
Tävlar för Östergötland


Publikens pris 2011
Lag: Frida Lusth, Agnes Nilsson, Caroline Eriksson och Nicklas Dahlström
Filmtitel: Din del av kakan
Tävlar för Gotland


Juryns hederspris 2011
Lag: Barnhage, Samuel, Rasmus, Henke
Filmtitel: Baklava
Tävlar för Västmanland

2010_VINNARSIDAN
Tema: Jubileum
Platser: Bakom en TV, badplats, servering
Föremål: Sockerbit, Stuprör, Nyckel


Vinnare 2010
Lag: Skotes hjältar Martin Norling, Daniela Dahl, Anton Hemgren och Simon Ekholm
Titel: Episode V
Tävlar för Jämtland


Publikens pris 2010
Lag: Zorba Movies, Jimmy Gerdin, Robin Pettersson, Adam Schatzl, Johan Pettersson
Titel: Ditt val
Tävlar för Västmanland

2009_VINNARSIDAN
Tema: Det sa bara klick
Platser: mötesplats, bakom en dörr, vid en häck
Föremål: ballong, gräddfil, ögonskugga


Vinnare 2009
Lag: Fish and Elephant Peter Henningsson, Carl Williamson, Iain Williamson, Christian Malerbakken
Titel: Det sa bara klick
Tävlar för Västra Götaland


2:a pris 2009
Lag: Håkon Lundvall, Anders Bäckman & Emil Kieri
Titel: Syster och bror
Tävlar för Gotland


Publikens pris 2009 (delat pris)
Lag: Ljudlöst Diskotek Calle Lindholm, Leo Långström Ringhage & Jon Strömberg
Titel: Jag, Fredrik och picnicsen
Tävlar för Gotland


Publikens pris 2009 (delat pris)
Lag: Elverton Henric Wallmark, Hannes Lidén, Patrik Forsberg, Johan Brännström
Titel: Tjärngubben
Tävlar för Västernorrland

2008_VINNARSIDAN
Kriterier 24-timmarsklassen 2008
Tema: Utveckling
Platser: torg, smultronställe, verkstad
Föremål: fjärrkontroll, vattenkanna, bomull


Vinnare 24-timmarsklassen 2008
Lag: Zorba Movies, Jimmy Gerdin, Robin Pettersson, Adam Schatzl, Johan Pettersson
Titel: TV
Tävlar för Västmanland

Kriterier 9-timmarsklassen 2008
Tema: Jag hörde från en kompis…
Platser: bil, google, vid vatten
Föremål: hantel, tidning, stol


Vinnare 9-timmarsklassen 2008
Lag: Brunfilm Krister Bogstag, Åsa Högberg, Petter Borling, Anders Sporrong
Titel: Min kompis Google
Tävlar för Västernorrland

 

More to come…

Senaste inläggen

Gotland ror hem Noomaraton 2016

Inför en närmast fullsatt salong Mauritz på Filmhuset tog Gotland hem slutsegern i Noomaraton 2016. Under eftermiddagen på Filmhuset visades de trettioen filmer som kvalificerat sig till riksfinalen via någon av de sexton regionala uttagningarna landet runt.

Juryn som i år bestod av Lova Hagerfors, Svenska Filminstitutet, Matti Bye, filmmusikkompositör och Bitte Andersson, filmregissör, valde förutom förstapriset även att dela ut två stycken hedersomnämnanden. Dessa gick till filmer från Värmland och Halland. Publikens favorit var i år en film från Jämtland Härjedalen.

Mer om filmerna och juryns motiveringar nedan.
De fyra prisade filmerna finns att se på sidan Vinnare genom tiderna.
Fler foton från finalen finns i finalalbumet på Noomaratons Facebooksida.

VINNARE NOOMARATON 2016
”Nu eller aldrig” – WORLD FILM COLAB (GOTLAND)
Saeed Amini, Hasebullah Fateh, Abdelkarim Moussa och Séamus Deivert.
JURYNS MOTIVERING:
Priset går till en trovärdig vardagsberättelse med dokumentär känsla som skickligt väver in tävlingens förutsättningar. En gripande film som genom det lilla lyckas berätta om det stora.
WORLD FILM COLAB erhöll som pris ett presentkort om 10.000 kr från Scandinavian Photo AB.

JURYNS HEDERSOMNÄMNANDE
”Att laga något trasigt” – EFTERKLAPPARNA (VÄRMLAND)
Matilda Wikingson, Fredrik Andersson, Olle Ekman och Jakob Edvinsson
JURYNS MOTIVERING:
För imponerande filmiskt hantverk och subtilt skådespeleri.

JURYNS HEDERSOMNÄMNANDE
”Jakten på Pikachu” – TEAM TWILIGHT (HALLAND)
Meja Nilsson, Agnes Johansson
JURYNS MOTIVERING:
För sin medryckande energi och det fina samspelet.

PUBLIKENS FAVORIT
”Det hittade du ju på själv- En Rollspelshistoria” – LARS LIND & THE ILLUSIONISTS (JÄMTLAND HÄRJEDALEN)
Lars Lind, Erik Lind, Sara Lind, Josefin Berg.

Foton: Jerry Eriksson/Film i Örebro län.

  1. Örebrofilmare vinner Noomaraton 2015 Lämna ett svar
  2. Finalschema 17 oktober Lämna ett svar
  3. Rekorddeltagande i NOOMARATON 2015! Lämna ett svar
  4. Vinnarna Noomaraton riks 2014 Lämna ett svar
  5. Program Noomaraton Riksfinal 2014 Lämna ett svar
  6. Noomaratons riksjury 2014 Lämna ett svar
  7. Riksfinalens program Noomaraton 2014 Lämna ett svar
  8. NOOMARATON 2014 – Succe! Lämna ett svar
  9. #noomaraton Lämna ett svar